top of page

טיפולים

טיפול לילדים ומתבגרים

הטיפול במקרה הזה נועד לעזור לילד ולסביבתו (ההורים ולפעמים גם מורים או גננת) להבין טוב יותר מהם קשייו של הילד, לפענח מצוקות אותן הוא מבטא באמצעות סימפטומים שפיתח, לעבד את הרגשותיו ולפתח אמצעי התמודדות יעילים יותר כך שיוכל להמשיך במסלול ההתפתחותי של חייו, באופן תקין.

 

מצבי קושי או מצוקה של ילדים יכולים להתבטא בדרכים שונות ובצורות ייחודיות. הסימפטום אותו מפתח הילד (חרדות, בעיות התנהגות, מצבי רוח, בעיות גופניות שאין להן מקור רפואי כמו כאבי ראש או בטן) מהווה עבורו דרך בה הוא "מספר" על משהו שקורה לו או דבר שמפריע לו, כאשר הוא עדיין לא מסוגל להסביר את קשייו במילים לעצמו ולסובבים אותו.

 

מצב הקושי והמצוקה יכולים לנבוע מסיבות שונות, כמו הסתגלות לשנויים ומעברים (כניסה לבית ספר, גמילה, תהליכי גיל ההתבגרות), אירועי חיים מעוררי מצוקה (לידת אח, מעבר בית) או אירועים קשים (תאונות, גירושים). בנוסף, קשיים נובעים גם מסיבות אובייקטיביות איתן הילד מתמודד, כגון הפרעת קשב, לקויות למידה, או נכות. 

 

הטיפול הפסיכולוגי שלנו מתבסס על הקשר שנוצר בין המטפל למטופל. על מנת לאפשר לילד להביא את עולמו הפנימי ולבטא את רגשותיו במלואם, עומדים לרשותו בחדרי הטיפול אמצעים שונים איתם יוכל לבטא את עצמו: משחקים ברמות התפתחותיות שונות, חומרי יצירה ועוד.

 

חלק בלתי נפרד מהטיפול בילד כולל בתוכו גם את הדרכת ההורים. חלק זה בא לטובת הבנת הילד וקשייו, ומציאת דרכים יעילות להתמודדות עם קשיים אלו, תוך חיזוק יכולת הורים לספק מענה נכון ומחזק לצרכי ילדיהם.

טיפול למבוגרים

טיפול פסיכולוגי למבוגרים הוא טיפול שמטרתו לחזק את מנגנוני ההתמודדות של האדם עם מצבים שונים בחייו, לעבד חוויות רגשיות המקשות על התמודדות תקינה ולגלות ולפתח את הדרכים המתאימות ביותר עבורו להתמודדות עם קשיים. הטיפול נותן מענה לקשת רחבה של מצבים כמו בעיות בילדות, מצוקות אישיות, קשיים ביחסים בינאישיים, משברים ועוד.

 

זהו טיפול פסיכולוגי הנשען על הקשר בין המטפל למטופל. אנחנו שמים דגש על הקשר האמפתי, החם והמכיל, המספק למטופל סביבה מקבלת ומוגנת שמאפשרת העלאת תכנים אישיים, וכן קשיים. הטיפול נעשה לרוב בכלים של שיחה או משחק. בשיחות הטיפול, מוזמן המטופל לדבר על הגורמים והדברים אשר מטרידים אותו ומובילים אותו למצוקה.

טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול זוגי ומשפחתי הוא למעשה שיטת טיפול ייחודית הרואה את האדם כחלק ממערכת יחסים רחבה יותר - המערכת הזוגית או המשפחתית. הטיפול הזוגי מתמחה ביחסים בתוך הזוגיות ומסייע לשנות ולשפר את המערכת כולה. הטיפול מיועד לזוגות ומשפחות בכל השלבים והגילים, ומעניק עזרה כאשר עולים קשיים בינאישיים או ספציפיים המשפיעים על כל בני המשפחה. 

 

מתי כדאי לפנות לטיפול זוגי ומשפחתי? 

  • כאשר מתמודדים עם תקופות של שינויים ומשברים כמו הריון ולידה, התרוקנות הקן, הגירה, פרידה, גירושין ופירוק התא המשפחתי. 

  • כשהמשפחה הופכת להיות מקור לסבל, ומפסיקה להיות מקום בטוח ומוגן. 

  • כאשר מתקיימים חיכוכים ומתיחויות בתוך המשפחה, המקשים על חיי היום יום והתנהלותם התקינה. 

  • במצבים בהם ההורים מתקשים להסכים על אופן סימון הגבולות לילדים. 

  • במצבים של קשיים עם ילדים ובני נוער הנובעים מרקעים אישיים אישיים, מריבות קשות בין אחים, סמכות הורית ועוד. 

  • במצבים של בעיות כרוניות במשפחה, כמו מחלות, אלימות, התמכרויות וכו'.

 

אנו מאמינים שהטיפול הזוגי והמשפחתי מפתח את מעורבות המשפחה בהתמודדות ובמציאת פתרונות לקשיים בצורה המועילה ביותר, וזאת גם כאשר הבעיה המוצהרת מופיעה רק אצל חלק מבני המשפחה, ונתפשת כפרטנית. גישה טיפולית זו מאופיינת בייחודיות הגמישות הגלומה בה. זו שיטת טיפול המאפשרת שילוב בין טיפול זוגי ומשפחתי לבין טיפול בתהליכים פנים נפשיים של האדם. בנוסף, הטיפול המשפחתי והזוגי משלב בין המערכת המשפחתית לבין תהליכים שקשורים באופן כזה או אחר למערכות חברתיות נוספות. גמישות הטיפול מאפשרת עבורנו התאמה יעילה של תהליכיו לצרכים של בני המשפחה או הזוג.

טיפול קבוצתי לילדים ומבוגרים

טיפול קבוצתי מתבסס על "כוחה של הקבוצה" לחולל שינוי. כולנו זקוקים להיות חלק מקבוצה. מעגלי חיינו מורכבים מקבוצות שונות, שלעיתים משיקות, משתלבות זו בזו ואף בחלקן מכילות האחת את השנייה. 

 

בכל קבוצה וקבוצה מתקיימת דינמיקה ייחודית, הנבנית מתוך אישיותם של הפרטים בה וממערכת היחסים הקולקטיבית הנרקמת ביניהם. הדינמיקה המתגבשת סביב מכנה משותף מאפשרת לכל אחד מאתנו להשפיע על הלך הקבוצה, ובאותה נשימה להיות מושפע מהאחרים בה. זהו הגורם לשינוי חברתי או שינוי אישי בחיינו. 

 

בכל מפגש בין אישי, חברתי או קבוצתי, אנחנו כפרטים מביאים לידי ביטוי חלק מאישיותנו הייחודית. ככל שנרגיש יותר בטוחים עם הסובבים אותנו, נביא לידי ביטוי חלק גדול יותר מאישיותנו הייחודית. לכן, קיים קשר בין התהליך ההתפתחותי של כל אחד מהפרטים בתוך הקבוצה לבין השינויים שקורים לו במציאות היום יומית.

 

אנו מאמינים שמפגשי טיפולי קבוצתי הינם מרחב להיווצרות קבוצה בעלת מכנה משותף בשלל נושאים: צמיחה אישית, הורות, התמודדות חינוכית, טראומה, חרדות, מיומנויות לקריאת מצבים חברתיים, ויסות רגשי, ויסות התנהגותי, ועוד. 

 

הטיפול הקבוצתי שלנו ב"רגעים" מתאים ומכוון למספר קהלי יעד: ילדים, מתבגרים, מבוגרים והורים.

 

אז למה בקבוצה? 

 

אנשים פונים לטיפול בכדי לשפר את יחסיהם עם עצמם ועם הסובבים אותם, במסגרות שונות בחייהם, ביצירת קשר זוגי, במשפחה, עם חברים ובסביבת העבודה. התהליך הטיפולי מאפשר לנו להתבונן ולהכיר טוב יותר את עצמנו דרך האחר, בדמות המטפל. אך בזמן שטיפול פרטני מאפשר השתקפות עצמית דרך מראה אחת, זו של המטפל, הטיפול הקבוצתי מאפשר מגוון רחב של השתקפויות דרך המראות של כל אחד מהמשתתפים. מכאן כוחו, יעילותו וייחודו. 

 

האם ניתן לקיים במקביל טיפול קבוצתי וטיפול אישי?

 

בהחלט כן. טיפול כזה נקרא "טיפול משולב", והוא בעל יתרונות רבים, שכן הטיפולים השונים משלימים זה את זה, בכך שהם מזמינים ומעוררים רגשות ודפוסי התנהגות שונים. הקשר שבין הפסיכולוגים והעבודה המשותפת תורמים ליעילות הטיפול. בנוסף, חווה המטופל (הילד או המבוגר) תחושה של "החזקה" טיפולית בעוצמה גבוהה. זוהי למעשה תחושה המתבטאת בהרגשת תמיכה, וזאת משום שהמטופל יכול לעבד את החוויות הרגשיות שלו מהטיפול הקבוצתי בתוך מרחב מוגן יותר של טיפול אישי.

טיפול לילדים באמצעות משחק - Play Therapy

המשחק הוא צוהר וחלון לעולמם של ילדים, ובכך הוא למעשה האמצעי המרכזי להשגת מטרות טיפוליות ולביסוס ובניית תקשורת בין מטופל למטפל. במשחק הילד משתמש בצעצועים, בובות, משחקים וכן בחומרי יצירה מגוונים, ומעלה באופן מוגן ולא מאיים קשיים ומצוקות איתם הוא מתמודד. דרך הקשר עם המטפל, בדמות המשחק עצמו, והשיח הטיפולי, מעבד הילד רגשות ואירועים בכלים המותאמים לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא באותה העת. 

 

הטיפול במשחק מתבצע על ידי מטפלים שעברו הכשרה מתאימה ומלווה בהדרכת הורים מיוחדת המתבצעת בשני אופנים: הדרכה פרטנית או קבוצתית, בהתאם לכל צורך. 

טיפול למבוגרים
טיפול זוגי ומשפחתי
טיפול קבוצתי לילדים ומבוגרים
טיפול לילדים באמצעות משחק play therapy
טיפול לילדים ומתבגרים
bottom of page